چه چیز باعث هوس کردن دائم شیرینی می شود؟

حتما زیاد شنیده اید که افراد می گویند:" من همش هوس شیرینی می‌کنم!". آیا شما جزو افرادی هستید که دائما به شیرینی فکر می‌کنید؟ بر خلاف برخی باورهای غلط این به آن معنا نیست که بدن شما کمبود قند دارد. هیچ گونه رژیم غذایی در دنیا به شما پیشنهاد داشتن حتی یک گرم شکر در رژیم تان را نمیدهد. این فقط به این معنا است که بدن و مغز شما به شکر معتاد و وابسته شده است. که این وابستگی ۲ دلیل عمده دارد:

۱. در واقع پس از چند هفته استفاده از مواد قندی بدن شما به انسولین مقاوم میشود. مقاومت به انسولین باعث بالا رفتن میزان انسولین در بدن میشود. وقتی که میزان انسولین در بدن بالا میرود بدن پروتئین و چربی خود را قفل میکند این به این معناست که بدن دیگر برای انرژی گرفتن می تواند از چربی و پروتئین استفاده کند و فقط از گلوکز یا همان قندی که مصرف میکنید استفاده میکند. در نتیجه مصرف زیاد مواد قندی باعث به وجود آمدن یک چرخه میشود که شما احساس میکنید قند بدنتان افتاده برای همین دوباره قند مصرف می کنید و بدن شما که حالا دائما در حال ترشح بیش از حد انسولین است و چربی و پروتئین هم درون خود قفل کرده از قند به عنوان سوخت استفاده میکند که در نتیجه قند خون شما دوباره افت میکند.

۲. یک دلیل دیگر این است که مصرف مواد قندی مثل شکلات و شیرینی ها بیش از حد نیاز بدن دوپامین در مغز تولید میکند. دوپامین هورمون شادی و لذت است. که این بائس میشود پس از مدتی بدن به این میزان دوپامین وابسته شود که این وابستگی به دوپامین بیش از حد نیاز بدن میشود. وابستگی به دوپامین باعث میشود تا در نبود آن دائما به خوردن شیرینی فکر کنید. به جز این در نبود دوپامین شما نسبت به حالت نرمال بی تمرکز، عصبی و افسرده تر هستید.

راه حل میتواند این باشد که به جای خوردن شکلات روزانه خود این بار شکلات تلخ(۸۰-۷۰%) و مقداری آجیل خام مصرف کنید. این را به خاطر داشته باشد که با هر بار استفاده زیاد از قند بدان شما یک قدم بیشتر به وابستگی به آن نزدیک میشود.

حال چرا برخی هوس نمک میکنند؟

دلیل اینکه بدن شما درخواست نمک میکند این است که بدن کمبود برخی مواد معدنی را دارد. بدن انسان میزان نمکی که به آن میرسد را کنترل میکند، پس هنگامی که نمک بدن شما کم میشود بدن شما درخواست نمک میکنند دقیقا مثل هنگامی که شما تشنه هستید. این سیگنال بخشی از سیستم بیولوژیکی بدن است که ۱۰۰ میلیون سال پیش شکل گرفته تا از مرگ افراد به علت کمبود نمک جلوگیری کند. به این سیستم ترموستات نمک گفته میشود. این امر می تواند دلایل گوناگون داشته باشد که یکی از آنها نوشیدن قهوه است. تنها نوشیدن ۴ فنجان قهوه باعث از دست رفتن نصف قاشق چایخوری نمک از بدن میشود. عوامل دیگری مثل مصرف داروهای افسردگی، داروهای دیابت و داروهای صرع در از دست دادن نمک بدن موثر هستند. یکی از رایج ترین عوامل از دست دادن نمک عرق کردن به خاطر ورزش یا گرما است به طور کلی از دست دادن نمک به سبک زندگی شما بستگی دارد. در نتیجه اگر بدن شما درخواست نمک دارد بهتراست به بدن خود گوش دهید زیرا بدن خود سطح نمک را تنظیم میکند. به طور عادی امکان استفاده زیاد از نمک با غذای خانگی بسیار کم است پس بهتر است میزان غذای بیرون از خانه را کنترل کنید تا بدن شما نمک بیش از اندازه نگیرد.