۱. درست استراحت کنید: کَسیدی کوک، از امریکا، ورزشکار شیرجه‌رو

یک روز مانده به مسابقه، کوک در یک وان پر از یخ می‌خوابد تا مطمئن شود پاهای او به اندازه کافی استراحت می‌کنند و برای شیرجه فردا آماده هستند. حالا ما چطور می‌توانیم از این عادت در زندگی و ورزش خود استفاده کنیم؟ از این عادت می‌توان فهمید که استراحت بسیار مهم است. این استراحت می‌تواند برای ما استراحت ذهن باشد تا به بازدهی ما در کار و زندگی کمک کند. این به آن معنا است که ما باید به بدن خود گوش دهیم، به اندازه کافی بخوابیم و کار بیرون از خانه را هنگامی که در خانه هستیم کنار بگذاریم.

۲. روی مواد مغذی تمرکز کنید: نواک جوکوویچ، اهل صربستان، تنیس‌باز

جوکوویچ یک روتین خاص روزانه دارد: یک لیوان آب با دمای اتاق؛ دو قاشق غذاخوری عسل؛ و یک صبحانه مغذی که شامل اُت میل (جوی دوسر)، خشکبار، دانه‌ها، میوه، روغن نارگیل و مقداری شیر غیرلبنیاتی مثل شیر نارگیل. این روتین برای موفقیت جوکوویچ طراحی شده و شما می‌توانید از این سبک زندگی این نتیجه را بگیرید که روز خود را با مواد مغذی و سالم شروع کنید و در طول روز بدن خود را هیدراته ( سیراب) نگه دارید.

۳. یک خواب با کیفیت را هدف خود قرار دهید: مایکل فِلپس، از آمریکا، شناگر

شرایط خواب فلپس بسیار خاص است. هر شب او در یک چادر مخصوص که ارتفاع و اکسیژن آن تنظیم است می‌خوابد. قطعاً ما فکر می‌کنیم که این امکانات گران است اما شما میتوانید داشتن یک خواب با کیفیت بالا را برای خود فراهم کنید. اتاق خود را تا جایی که می‌توانید تاریک و خنک نگه دارید، وسایل الکترونیکی را از تخت خود دور نگه دارید و سعی کنید هر شب در یک ساعت معین بخوابید و صبح‌ها نیز در یک ساعت معین بیدار شوید.

۴. اهداف خود را تجسم کنید: کارلی لوید، اهل آمریکا، فوتبالیست

لوید تمرکز خود را روی یک بخش بزرگتر می گذارد و آن بخش ذهن اوست. قبل از هر مسابقه او زمان خود را به این اختصاص می‌دهد که چیزی که او می‌خواهد در مسابقه اتفاق بیفتد. شما ممکن است نخواهید جلوی میلیون‌ها طرفدار فوتبال بازی کنید، اما حتماً هدف‌هایی دارید که دوست دارید به آنها برسید، مثل تأثیرگذار بودن در یک مصاحبه کاری، موفق شدن در یک معرفی محصول به یک مشتری یا حتی مذاکره برای حقوق خود با رئیس‌تان. هدف شما هر چیزی که هست، تصور و تجسم نتیجه مثبت قبل از انجام آن عمل، کمک بزرگی به محقق شدن آن می‌کند.

۵. خواب را در اولویت قرار دهید: یوسِین بولت، از جامائیکا، دو و میدانی

یوسین بولت سریع‌ترین انسان در دنیا است. اما با این‌ که تمرین دوی سرعت و خوردن سبزیجات زیاد بسیار مهم است، نخستین اولویت برای او خواب است. اما چرا؟ به این علت که هنگام خوابیدن بدن او خود را ترمیم می‌کند و انرژی از دست رفته به او باز می‌گردد. ما بیشتر تمایل داریم که کار را در اولویت قرار دهیم، مثلاً با خود می‌گوییم "چند ساعت دیگر بیشتر بیدار می‌مانم تا این کار را تمام کنم." یا "آلارم خود را برای یک ساعت تنظیم می‌کنم تا پروژه خود را زودتر شروع کنم". درست است که این کارها در لحظه به ما احساس مفید بودن می‌دهند اما در دراز مدت باعث صدماتی جدی می‌شود. پس سعی کنید خواب را در اولویت قرار دهید.

۶. ثبت فعالیت: الیود کیپچوگه، از کنیا، دونده

کیپچوگه فعالیت‌ها، ورزش‌ها و موفقیت‌های خود را در یک دفتر ثبت می‌کند. او تمام دویدن‌ها و تمرین‌های خود را ثبت می‌کند تا هنگام مسابقه به آن‌ها نگاه کند تا بداند که چه کارهایی انجام داده تا اعتماد‌ به‌ نفس بیشتری بگیرد. در نتیجه ثبت کردن و دنبال کردن موفقیت‌ها، هدف‌های شغلی، بردها و باخت‌ها بسیار مهم است.

۷. اعتماد به نفس داشته باشد: کلارسا شیلدز، از آمریکا، بوکسور

شیلدز به این مفتخر است که مرز میان داشتن اعتماد‌ به‌ نفس و تکبر را پیدا کرده است. پس او همیشه و درست اعتماد به نفس خود را بالا نگاه می‌دارد و ادعا می‌کند که این کار باعث می‌شود تا بازدهی او ۱۰ برابر رقیبش باشد. ما باید مواظب مرز باریک بین تکبر و اعتماد به نفس باشیم و خود را در کاری که انجام می‌دهیم باور داشته باشیم. سندرم ایمپاستر، سندرم ناتوانی پذیرش توانایی خود در به موفقیت رسیدن، نباید جایی در مسیر رسیدن شما به موفقیت داشته باشد. حتی نزدیکان شما که به شما باور ندارند نیز نباید جایی در این مسیر داشته باشند.

۸. همیشه جدی نباشید: سیمون بایلز، از آمریکا، ژیمناست

برعکس دیگر ورزشکاران، بایلز معمولا قبل از یک مسابقه بسیار ریلکس است به طوری که ناخودآگاه می‌خندد. خود را خیلی جدی نگیرید، به یاد داشته باشید که یک زندگی خشک و پر از کار خلاقیت شما را نابود می‌کند. سعی کنید وسط کار به ذهن خود استراحت دهید. این استراحت چه مجله خواندن باشد یا قدم زدن بیرون محل کار و چه هر چیز دیگری، باید ذهن شما را از آن کار جدی دور کند.

۹. نگران نباشید، خوشحال باشید: کیتی لدکی، از آمریکا، شناگر

لدکی همیشه خوشحال به نظر می‌آید. او یاد گرفته است که افکار استرس‌زا و نگران کننده را از خود دور کند تا بتواند روی کار خود تمرکز کند. اگر شما آدمی هستید که در رابطه با کارهایی که می‌خواهید انجام دهید استرس می‌گیرید، سعی کنید مغز خود را طوری تربیت کنید که بتواند افکار استرس‌زا را از خود دور کند. برای انجام این کار می‌توانید از کتاب‌های راهنمای مربوط بهره ببرید.

۱۰. خوردن صبحانه را فراموش نکنید: میستی می-ترینر، از آمریکا، والیبالیست

ترینر هیچ وقت صبحانه را فراموش نمی‌کند، خواه این صبحانه مقداری تخم مرغ باشد یا یک وعده کامل شامل نان، بیکن، تخم مرغ و غیره. هرگز صبحانه را فراموش نکنید. اگر می‌خواهید صبح خود را درست شروع کنید و در طول روز غذاهای سالم بخورید، خوردن صبحانه را به خاطر بسپرید.