۱. شاید شما وزن کم می‌کنید اما متوجه آن نمی‌شوید

وزن شما ممکن است به دلایل مختلف برای مدتی ثابت بماند. یکی از آن دلایل این است که بدن شما چه قدر آب در خود نگه می‌دارد. این امر هم می‌تواند به علت عوامل هورمونی باشد هم نوع غذایی که مصرف می‌کنید.
یکی دیگر از عوامل ثابت ماندن وزن می‌تواند جایگزین شدن عضله به جای چربی باشد. اگر شما هم‌زمان با وزن کم کردن ورزش می‌کنید ممکن است این اتفاق بیفتد. پس اگر ثابت ماندن وزن شما بیشتر از یک تا دو هفته طول نکشید، این ثابت ماندن وزن طبیعی است.

۲. حواس‌تان به چیزی که می‌خورید نیست

ممکن است شما به چیزی که می‌خورید، وعده و یا سایز غذای خود توجه نمی‌کنید. متخصصان تغذیه بر این باورند که بهترین کار برای این که بدانید در روز چه قدر مواد غذایی می‌خورید نوشتن یا عکس گرفتن از وعده‌ها است که به شما نشان می‌دهد آیا در روز سالم غذا خورده‌اید یا خیر.

۳. به اندازه کافی پروتئین مصرف نمی‌کنید

پروتئین یکی از مهم‌ترین مواد مغذی برای کاهش وزن است. اگر ۲۵ تا ۳۰ درصد از کالری مصرفی شما پروتئین باشد میزان متابولیسم (سوخت و ساز) شما ۸۰ تا ۱۰۰ کالری در روز افزایش می‌یابد و این باعث می‌شود در طول روز احساس سیری بیشتری کنید و کالری کمتری مصرف کنید. وعده صبحانه یکی از وعده‌هایی است که اگر پروتئین زیادی داشته باشد در طول روز احساس سیری بیشتری می‌کنید.

۴. کالری زیادی می‌خورید

تحقیقات نشان می‌دهد که افراد معمولاً میزان کالری مواد غذایی را اندازه‌گیری نمی‌کنند. شما می‌توانید با استفاده از فرمول‌های اندازه‌گیری میزان کالری مجاز روزانه خود را نسبت به قد و وزنتان محاسبه کنید و همچنین میزان کالری وعده‌های خود را بدانید. این کار باعث می شود تا از میزان دریافتی مواد مغذی دلخواه خود نیز آگاه شوید.

۵. غذای پردازش‌شده می‌خورید

شما ممکن است در رژیم خود غذای پردازش‌شده زیادی داشته باشید که این امر مانع کاهش وزن شما می‌شود. مثل غذاهای بسته‌بندی‌شده (کنسروها) که دارای مواد نگهدارنده هستند یا نان سفید، بیسکوییت و حتی کمپوت‌ها. برای کاهش وزن باید سعی کنید تا بیشتر غذای روزانه شما شامل مواد غذایی سالم و مختص همان فصل باشد.

۶. وزنه نمی‌زنید

یکی از مواردی که به کاهش وزن کمک می‌کند ورزش‌های پرفشار مثل وزنه زدن است. وزنه زدن باعث می‌شود تا بدن شما دائماً سوخت و ساز بالایی داشته باشد.

۷. در خوردن غذای سالم هم زیاده روی می‌کنید

گاهی اوقات ما فکر می‌کنیم که چون غذای رژیمی و سالم می‌خوریم پس میزان آن را نباید کنترل کنیم. زیاده روی در غذای رژیمی نیز باعث دریافت کالری بیش از حد می‌شود.

۸. ورزش هوازی انجام نمی‌دهید

به هر نوع ورزشی که باعث افزایش ضربان قلب شود، ورزش هوازی می‌گویند. به عنوان مثال: نرم دویدن، شنا کردن و دوچرخه‌سواری از ورزش‌های هوازی رایج هستند. توجه داشته باشید که برای سوزاندن چربی بالای ۲۰ دقیقه یا در برخی موارد بالای ۴۵ دقیقه باید ورزش هوازی را ادامه دهید تا نتیجه بگیرید.

۹. شما همچنان قند می‌نوشید

نوشیدنی‌های قنددار یکی از چاق‌کننده‌ترین نوشیدنی‌های بازار هستند. مشکل این است که با نوشیدن نوشیدنی‌های قندی، مغز شما فرمان سیری نمی‌گیرد و این باعث می‌شود تا شما بدون این که سیر شوید کالری زیادی به بدن خود وارد کنید. به جز نوشابه و آبمیوه‌های بسته‌بندی، آبمیوه طبیعی نیز شامل مقدار زیادی قند است که نباید در مقدار زیاد مصرف شود. گاهی یک لیوان آبمیوه طبیعی شامل قند چندین عدد میوه است.

۱۰. خواب کافی ندارید

خواب کم یکی از عوامل اضافه وزن است. تحقیقات نشان می‌دهد که خواب کم و بدموقع ۵۵ درصد خطر اضافه وزن را بیشتر می‌کند.

۱۱. کربوهیدرات خود را محدود نمی‌کنید

اگر شما می‌خواهید وزن زیادی کم کنید یا مشکل متابولیسمی دارید (مثل دیابت نوع ۲) بهتر است یک رژیم کم کربوهیدرات انتخاب کنید. تحقیقات نشان می‌دهد که رژیم کم کربوهیدرات ۲ تا ۳ برابر موثرتر از رژیم کم‌چربی است. رژیم کم کربوهیدرات باعث کاهش کلسترول، قند خون و چربی‌های خون می‌شود.

۱۲. دفعات زیادی غذا می‌خورید

این یک باور غلط است که اگر در روز وعده‌های بیشتری داشته باشید متابولیسم بدن شما زیاد می‌شود. در واقع تعداد دفعات غذا خوردن در روز هیچ رابطه‌ای با چربی سوزاندن و کاهش وزن ندارد بلکه باعث خسته شدن شما از دائم غذا آماده کردن می‌شود. یکی از راه حل‌ها می‌تواند روزه متناوب باشد که در پست‌های قبلی راجع به آن صحبت شده است.

۱۳. آب نمی‌نوشید

افرادی که نیم ساعت قبل از هر وعده غذایی خود نیم لیتر آب می‌نوشند ۴۴ درصد وزن بیشتری کم می‌کنند. نوشیدن آب همچنین باعث می‌شود که متابولیسم شما سریع‌تر شود.

۱۴. مشروبات الکلی زیاد می‌نوشید

مشروبات الکلی شامل مقدار زیادی قند و کالری هستند. نوشیدن آنها باعث اضافه وزن و لطمه دیدن کبد می‌شود.

۱۵. با تمرکز و آرامش خاطر غذا نمی‌خورید

یکی از روش‌های قوی برای وزن کم کردن، غذا خوردن با آرامش و تمرکز است. به این معنا که در آرامش بنشینید طوری که چیزی حواس شما را پرت نکند، به شکل، بو و رنگ غذا توجه کنید. غذا را آهسته بجوید، به مزه آن توجه کنید و هنگامی که شروع به احساس سیری کردید دست از غذا خوردن بکشید.

۱۶. ممکن است شما مشکل پزشکی داشته باشید

تیروئید کم کار, سندروم پی سی او سی و اختلال تنفس در خواب از جمله بیماری‌هایی هستند که باعث اضافه وزن و چاقی می‌شوند. پس اگر شما با وجود کنترل همه عوامل بیشتر از ۱ تا ۲ هفته وزن ثابت داشتید یا حتی وزن شما افزایش پیدا کرد باید به پزشک مراجعه کنید.

۱۷. شما به فست فود و غذای ناسالم معتاد هستید

اگر شما به فست فود و غذای ناسالم اعتیاد داشته باشید نمی‌توانید روی خوردن غذای سالم تمرکز کنید که این باعث اضافه وزن می‌شود.

۱۸. مدت زمان زیادی است که رژیم و گرسنگی را تحمل کرده‌ اید

اگر زمان زیادی رژیم گرفته باشید و چندین ماه باشد که گرسنگی کشیده باشید حتماً وزن شما به جایی می‌رسد که ثابت می‌ماند. با بالا بردن میزان کالری مصرفی روزانه خود به اندازه ۱۰۰ تا ۲۰۰ کالری و وزنه زدن به بدن خود کمک کنید تا در مسیر درست قرار گیرد. بعد از ۱ تا ۲ ماه دوباره می‌توانید رژیم کم کالری بگیرید.

۱۹. توقع شما از کاهش وزن غیر واقعی است

کاهش وزن یک پروسه زمانبر است. کاهش وزن معمولاً در روزهای اول بسیار سریع است اما پس از مدتی طبیعی است که شما هفته ای نیم کیلوگرم یا نهایتاً ۱ کیلوگرم کم کنید.
معمولاً افراد توقع زیادی از بدن خود دارند. حقیقت این است که عکس‌هایی شما در مجلات یا اینترنت می‌بینید همه دست‌کاری شده هستند. اگر شما مقداری وزن کم کرده اید و احساس خوبی راجع به خود دارید پس بهتر است بدن خود را همین گونه که هست بپذیرید.

۲۰. تمرکز بیش از حد روی رژیم خود دارید

رژیم غذایی هیچگاه در دراز مدت کارساز نبوده است به همین علت بهتر است ما یک سبک از تغذیه سالم را بیاموزیم و بدانیم که همیشه می توان سالم زندگی کرد، حتی بدون رژیم گرفتن.

منابع

● Gunnars, Kris. (2018). 20 Common Reasons Why You’re not Losing Weight. [Online]. Available at: https://www.healthline.com/nutrition/20-reasons-you-are-not-losing-weight [Accessed: 10 Jul 2019]