به کمک محاسبه گر کالری ما می‌توانید در سایت (Helsawell.com) و اپلیکیشن ما با وارد کردن قد، وزن، سن، میزان فعالیت و همچنین وزن دلخواه میزان کالری که مجاز هستید در روز بخورید تا به وزن دلخواه برسید را محاسبه کنید. حالا ما می‌خواهیم ۵ روش که شما می‌توانید با آن ها به صورت پایدار وزن کم کنید را به این معنی که وزن از دست رفته شما دوباره برنگردد.
​ به طور میانگین هر فرد چند کالری باید در روز مصرف کند؟
یک خانوم متوسط در روز باید ۲۰۰۰ کالری برای نگه داشتن وزن خود و ۱۵۰۰ کالری برای کاهش نیم کیلو در هفته مصرف کند. یک مرد متوسط در روز باید ۲۵۰۰ کالری برای نگه داشتن وزن خود و ۲۰۰۰ کالری برای کاهش نیم کیلو در هفته مصرف کند. این عددها تقریبی هستند و به عوامل زیادی از جمله سن، نژاد، میزان فعالیت و ورزش و از این قبیل عوامل بستگی دارند.
کالری چیست؟
کالری یک واحد اندازه گیری انرژی است. کالری برای اندازه گیری انرژی غذاها و نوشیدنی ها به کار می‌رود. برای کم کردن وزن شما باید کالری کمتری مصرف کنید نسبت به میزانی که در روز می‌سوزانید.
چگونه کالری کمتری مصرف کنیم بدون اینکه به خود گرسنگی دهیم؟
۱. خوردن پروتئین در طول روز به شما احساس سیری بیشتری می‌دهد و باعث می‌شود کمتر غذاهای ناسالم هوس کنید. پروتئین همچنین باعث می‌شود سوخت و ساز بدن بیشتر شود.
۲. از نوشیدنی‌های قنددار و آبمیوه ها دوری کنید. هنگامی که شما نوشیدنی قنددار مصرف می‌کنید مغز شما فرمان سیری نمی‌گیرد اما شما با آن نوشیدنی کالری تقریبا هم اندازه یک وعده غذا به بدن خود وارد کرده اید. این کار باعث می‌شود که شما همچنان احساس گرسنگی کنید و غذا بخورید که در واقع کالری ۲ وعده غذا را به بدن خود وارد کرده اید.
۳. آب زیاد بنوشید. نوشیدن آب زیاد باعث می‌شود شما در روز ۹۶ کالری بیشتر بسوزانید. نوشیدن آب قبل از غذا نیز به کنترل اشتهای شما کمک می‌کند.
۴. ورزش کنید و وزنه بزنید. وزنه زدن و ورزش کردن باعث بالا رفتن سوخت و ساز بدن می‌شود. همچنین ‌اگر شما چربی از دست می‌دهید حتما دوست دارید که بعد از لاغر شدن فرم بدن شما نیز زیبا باشد. به یاد داشته باشید که بدن شما فقط هنگام ورزش کردن کالری نمی‌سوزاند بلکه بسته به ورزشی که می‌کنید بدن شما بین ۲۴ تا ۴۸ ساعت بعد از ورزش نیز کالری می‌سوزاند.
۵. کربوهیدرات خود را محدود کنید. کربوهیدرات‌های سفید و پردازش شده مثل برنج و نان سفید در بدن به قند تبدیل می‌شوند. با محدود کردن کربوهیدرات خود می‌توانید مواد غذایی دیگری مثل پروتئین و سبزیجات بیشتر استفاده کنید.
در آخر باز هم اشاره می‌کنیم به این موضوع که میزان کالری مجاز روزانه هر فرد به عوامل زیادی مثل سن، قد، وزن، جنسیت، میزان فعالیت شما در هفته و از این قبیل عوامل بستگی دارد. اگر همیشه تعادل را در رژیم خود رعایت کنید از خوراکی‌های پر کالری نیز می‌توانید لذت ببرید.