همه ما با شنیدن واژه پروتئین یاد مواد غذایی مفید مثل لبنیات، تخم مرغ، حبوبات یا گوشت میفتیم و به طور ناخودآگاه این مواد آلی را ضامن سلامتی و کاهش وزن در رژیم‌های غذایی‌مان می‌دانیم. اما آیا این باوری درست است که مصرف هر چه بیشتر پروتئین به کاهش وزن و داشتن اندامی عضلانی کمک می‌کند؟
بدن ما برای رشد و ترمیم خود نیازی غیرقابل‌انکار به پروتئین دارد. منابع سرشار از این ماه در معده ما هضم، تبدیل به اسید‌های آمینه، و در روده کوچک جذب می‌شوند. در نهایت کبد ما اسیدهای آمینه مورد نیاز را انتخاب می‌کند و باقیمانده آن از طریق ادرار دفع می‌شود.
در کل توصیه می‌شود روزانه بین ۴۵ تا ۵۵ گرم پروتئین مصرف کنیم و این میزان پروتئین در دو مشت گوشت، ماهی، دانه‌های مختلف و منابع مشابه دیگر یافت می‌شود. این به آن معناست که در رژیم غذایی بیشتر ما پروتئین کافی و حتی بیشتر از حد نیازمان نیز وجود دارد و تمرکز افراطی ورزشکاران روی مکمل‌های پروتئینی و افرادی که رژیم‌های لاغری می‌گیرند و درباره دریافت پروتئین کافی نگرانند، بیجاست.
باور رایج و درست در مورد ارتباط پروتئین با کاهش وزن این است که مصرف بیشتر این ماده و کاستن از میزان کربوهیدرات‌ دریافتی می‌تواند باعث احساس سیری طولانی‌مدت‌تر و در نتیجه کاهش وزن شود. «الکس جانستون»، استاد دانشگاه ابردین اسکاتلند، می‌گوید به اندازه کافی مدرک برای خاصیت اشباع‌کنندگی پروتئین وجود دارد. برای کاهش وزن بهتر است میزان پروتئین مصرفی در صبحانه‌تان را افزایش دهید تا بقیه روز احساس سیری بیشتری کنید اما نیازی نیست از مکمل‌های پروتئینی استفاده کنید زیرا حبوبات، نان، لبنیات و تخم مرغ کفایت‌ می‌کنند.
فراموش نکنید که حذف کربوهیدرات‌ها از رژیم غذایی می‌تواند اثراتی منفی روی بدن شما بگذارد. بهترین رژیم غذایی باید به نحوی برنامه‌ریزی شود تا ۳۰ درصد پروتئین، ۴۰ درصد کربوهیدرات، و ۳۰ درصد هم چربی داشته باشد. این در حالی است که اکثر مردم ۵۵ درصد کربوهیدرات و تنها ۱۵ درصد پروتئین مصرف می‌کنند.
مصرف بیشتر پروتئین الزاماً روشی برای کاهش وزن نیست و باید به یاد داشته باشید که بیشتر از گوشت‌های کم‌چربی مانند مرغ و ماهی یا از منابع پروتئین غیر حیوانی مثل قارچ استفاده کنید. مصرف افراطی پروتئین‌های حیوانی رابطه مستقیمی با افزایش وزن دارد، مخصوصاً گوشت قرمز که باعث افزایش احتمال ابتلا به سرطان و بیماری‌های قلبی نیز می‌شود.