برای بعضی از ما رژیم گرفتن سخت‌ترین و اعصاب‌خردکن‌ترین کار دنیاست. اصلاً چه کسی گفته همه باید رژیم بگیرند تا وزن کم کنند؟ چندین روش ساده و علمی برای کاهش وزن بدون صرف نظر کردن از هیچ ماده غذایی وجود دارد.
اول از همه برویم سراغ آرام و شمرده غذا را جویدن. حتماً بارها شنیده اید که لاغرها تعداد دفعاتی که لقمه را می‌جوند می‌شمارند و سعی می‌کنند مزه غذا را با دل و جان حس کنند. این راهکار واقعاً مفید است و هم به کمتر خوردن شما کمک می‌کند و هم فرصت می‌کنید ارزش واقعی غذایتان را درک کنید.
بشقاب‌های‌تان را کوچک‌تر کنید تا مغزتان را فریب دهد که به اندازه کافی غذا خورده است. همچنین می‌تواند غذاهای سالم‌تر را در بشقاب‌های بزرگ سفید و آبی و غذاهای غیررژیمی‌تان را در پیش‌دستی قرمز یا نارنجی سرو کنید تا اینگونه حجم غذای دریافتی‌تان را بهتر کنترل کنید و از روانشناسی رنگ‌ها نیز برای فریب مغزتان بهره ببرید.
پروتئین را فراموش نکنید. این ماده به تنظیم هورمون‌هایی نظیر گرِلین و GLP-1 کمک می‌کند که مسئول احساس سیری هستند. طی تحقیقی که توسط PubMed Central انجام شده، کسانی که ۱۵ تا ۳۰ درصد پروتئین بیشتر مصرف می‌کنند، ۴۴۱ کالری کمتر غذا می‌خورند و در ۱۲ هفته، بدون هیچ رژیمی حدود ۵ کیلوگرم وزن از دست می‌دهند.
غذاهای ناسالم را دور از دیدتان قرار دهید. دم دست بودن این خوراکی‌ها سبب می‌شود به هوس بیفتید و با وجود سیر بودن ناخنکی به آن‌ها بزنید، پس چه بهتر که اصلاً چشم‌تان به این مواد مضر نیفتد.
فیبر، به خصوص از نوع نامحلول که فقط در گیاهان یافت می‌شود بیشتر مصرف کنید. این فیبر در مواجهه با آب حالتی ژله‌ای به خود می‌گیرد و سبب می‌شود غذاها مدت بیشتری در سیستم گوارشی باقی بمانند و دیرتر جذب شوند و در نتیجه مدت زمان بیشتری حس سیری کنیم. حبوبات، جوی دوسر، آسپاراگوس، کلم بروکسل و پرتقال بهترین منابع این نوع فیبر هستند.
قبل از غذا حدود نیم‌لیتر آب بنوشید. پژوهشی دیگر از PubMed Central نشان می‌دهد کسانی که در ۱۲ هفته‌ این کار را می‌کنند تا ۴۴ درصد وزن بیشتری از دست می‌دهند.
جلوی لپ‌تاپ و تلویزیون یا موبایل‌ به‌ دست غذا نخورید. عدم تمرکز بر روی چیزی که می‌خورید می‌تواند شما را بدون اینکه متوجه شوید چاق کند. ۲۴ تحقیق نشان می‌دهند کسانی که موقع غذا خوردن حواس‌شان به وسایل الکترونیکی است تا ۱۰ تا ۲۵ درصد کالری بیشتری می‌خورند.
خواب کافی و پایش استرس نقش به سزایی در ثبات وزن ما دارد. بدخوابی هورمون‌های کنترل‌کننده‌ی سیری مثل لپیتن و گرلین را به هم می‌ریزد و استرس هم سطح کورتیزول را بالا و پایین می‌کند که این‌ها می‌تواند منجر به پرخوری شود.