چرا گاهی اصلا حوصله ورزش کردن نداریم؟
برای کسانی که عادت به ورزش ندارند و همیشه سبک زندگی کم‌تحرکی را انتخاب کرده اند،‌ ورزش کردن کاری سخت و زجرآور است که این یک امر کاملاً طبیعی است. اما خیلی از اوقات حتی ورزشکاران حرفه‌ای هم ماندن در تخت گرم و نرم‌شان را به رفتن به باشگاه ورزشی ترجیح می‌دهند. اگر این اتفاق فقط یک روز بیفتد ایرادی ندارد. گاهی از ورزش زیاد روزهای قبل خسته ایم و باید به حرف بدن‌مان گوش کنیم و استراحت را اولویت‌مان قرار دهیم. اما اگر این حس بی‌حوصلگی و کرختی دائمی باشد، علتش چیست و چطور می‌توان بر آن غلبه کرد؟
علت اول بی‌حوصلگی یا خستگی فکریست. وقتی نوع ورزش ما تکراری باشد یا از آن بدمان بیاید، ناخودآگاه به مغزمان این فرمان را می‌دهیم: امروز در خانه بمان و استراحت کن. راه غلبه بر این مشکل این است که به ندای قلب‌مان گوش دهیم و فارغ از این که چه نوع ورزشی بهترین فعالیت فیزیکی برای کاهش وزن یا ساختن ماهیچه محسوب می‌شود، به گونه‌ای به فعالیت‌مان تنوع دهیم که روحیه‌مان بهتر شود. این فعالیت می‌تواند یوگا، طناب‌زنی، یا حتی پیاده‌روی ساده صبحگاهی باشد. خود را به نوع خاصی از ورزش محدود نکنید تا از آن دل‌زده نشوید.
دلیل دوم این است که نمی‌دانید چه ورزشی کنید یا اصلاً از کجا شروع کنید! حجم بسیار زیاد اپلیکیشن‌های ورزشی و متدهای گوناگون مربیان ما را گیج می‌کند. راه حل این است که از یک متخصص کمک بگیریم و به یک برنامه ورزشی که مناسب ما نوشته شده پایبند بمانیم. تغییر مداوم برنامه و امتحان کردن متدهای جدید تنها ما را از هدف‌مان دورتر می‌کند.
آخرین دلیل رایج برای بی‌میلی به ورزش، احساس ناامیدی حاصل از نگرفتن نتیجه مطلوب است. معمولاً هر تازه‌کاری در آغاز راه تغییراتی سریع در بدن خود می‌بیند که سبب می‌شود انگیزه ادامه مسیر را پیدا کند اما پس از تبدیل شدن ورزش به روتین زندگی و روی فرم آمدن اندام، یواش یواش ورزش کردن سخت‌تر می‌شود زیرا برای گرفتن نتیجه مطلوب باید تلاش بیشتری کرد و این چیزی است که خیلی از ما فراموش می‌کنیم و توقع داریم با همان تمرین اولیه‌مان همچنان نتیجه بگیریم. باید این را به یاد داشته باشیم که برای رسیدن به حد مطلوب یا باید تلاش‌مان را با گذر زمان چند برابر کنیم یا توقع‌مان را پایین نگه داریم و از وضعیت کنونی‌مان راضی باشیم.
ضمناً به یاد داشته باشید که هر بدنی تقریباً به دو هفته (هر هفته بین سه تا پنج بار تمرین) زمان نیاز دارد تا به یک تمرین خاص عادت کند و ذره ذره به آن واکنش نشان دهد و نتیجه بگیرد.