نوشیدنی‌ها در اکثر رژیم‌‌های غذایی توجه کافی را دریافت نمی‌کنند و این مسئله تا جایی پیش رفته که اکثر ما می‌دانیم یک برش کیک یا پیتزا چند کالری دارد اما از کالری موجود در یک بطری نوشابه خبر نداریم و اغلب نوشیدنی‌های پرکالری را خیلی کم‌ضررتر از مواد غذایی جامد در نظر می‌گیریم.
نوشابه‌ها در صدر جدول نوشیدنی‌های مضر قرار دارند به طوری که اگر برای مثال همبرگرتان را بدون آن یک لیوان نوشابه بزرگی که همیشه سفارش می‌دهید بخورید، تقریباً کالری دریافتی‌تان را نصف کرده اید. یک لیوان نیم لیتری نوشابه که در اکثر رستوران‌های فست‌فود سرو می‌شود، ۱۶ قاشق چایخوری شکر دارد.
نوشابه‌های رژیمی هم با وجود نداشتن قند طبیعی، میل و هوس شما به خوردن چیزهای شیرین را افزایش می‌دهند و در نهایت رژیم غذایی سالم و طبیعی‌تان را به هم می‌زنند.
شاید چای و قهوه شیرین خیلی بد به نظر نیایند اما همان چند قاشق شکر یا طعم‌دهنده وانیل یا کاراملی که هر روز به نوشیدنی گرم‌تان اضافه می‌کنید چیزی حدود ۱۰۰ کالری به رژیم‌تان اضافه می‌کند که اصلاً ارزشش را ندارد.
از کوکتیل‌ها و ماکتل‌ها غافل نشوید! ممکن است برای سفارش در یک کافه، این نوع نوشیدنی انتخابی سالم و رژیمی در مقایسه با بسیاری از گزینه‌های دیگر باشد ولی شکر موجود در سیروپ این نوشیدنی‌ها گاهی بیشتر از کربوهیدرات یک برش کیک است. پس این دفعه کوکتیل خود را بدون شکر سفارش دهید یا به فکر یک گزینه سالم‌تر باشید.
و در نهایت به یاد داشته باشید نوشیدنی‌های انرژی‌زا تنها برای ورزشکارانی است که تمرینات بسیار سنگین انجام می‌دهند و مصرف این نوشیدنی‌ها برای بیدار ماندن یا افزایش تمرکز تنها منجر به افزایش وزن می‌شود.
در یک رژیم غذایی سالم باید ۵٪ از کالری دریافتی ما شکر باشد، یعنی کلاً مجاز به مصرف چیزی حدود ۶ تا ۹ قاشق چایخوری شکر هستیم. پس مراقب باشید چطور این ۶ قاشق را تقسیم می‌کنید.
میل افراطی به شکر نوعی اعتیاد و رفتار اکتسابی است. ذره ذره میزان شکر دریافتی‌تان از طریق نوشیدنی‌ها را کم کنید. برای مثال اگر هر روز نوشابه می‌نوشید، اول یک روز در میان، بعد هفته‌ای یک بار، و در نهایت ماهی یک بار این کار را انجام دهید و سعی کنید به جایگزین‌های سالم‌تر مثل آب، اسموتی، چای طعم‌دار یا آب گازدار بدون شکر عادت کنید.