شکر ماده‌ی اعتیادآور قوی‌ای است که باعث آزاد شدن دوپامین در مغز می‌شود. متاسفانه شکر همیشه به صورت طبیعی و خالص، مثل شکر درون میوه‌ها، به ما نمی‌رسد و در اکثر مواد غذایی روزمره‌مان شکر اضافه شده و طعم‌دهنده‌های حاوی شکر داریم. پس عجیب نیست که ما بیش از حد هوس این ماده غذایی خوشمزه را داشته باشیم. اما همه از مضرات مصرف بیش از حد شکر آگاهیم و باید به فکر راه حل‌هایی ساده اما موثر برای از بین بردن این هوس باشیم. ما ۸ روش به شما یاد می‌دهیم که ثابت شده و در عین حال آسان اند.
۱- چای نعناع یا نعناع فلفلی بنوشید. این گیاه خاصیت معجزه‌آسایی در از بین بردن هوس شیرینی دارد.
۲- ورزش کنید! شاید به نظر منطقی نیاید که عطش نوشیدن یک نوشابه شیرینی را با فعالیت فیزیکی جایگزین کنید اما حتی رفتن به یک پیاده‌روی کوتاه هم کمک می‌کند تا هوس‌تان را فراموش کنید.
۳- اگر آب کافی دریافت نمی‌کنید، بدانید که ننوشیدن دست کم ۲ لیتر آب در روز می‌تواند هم منجر به احساس گرسنگی کاذب و هم هوس شیرینی زیاد بشود.
۴- مراقب سروتونین باشید! کمبود این هورمون شما را ناراحت می‌کند و در نتیجه هوس می‌کنید این ناراحتی را با شیرینی جبران کنید. دریافت نور خورشید، ورزش، انجام فعالیت‌هایی که دوست دارید و مصرف مواد غذایی طبیعی همگی نقش مهمی در تنظیم سروتونین دارند.
۵- غذاهای طبیعی و فراوری نشده میل کنید چون این غذاها در مقایسه با غذاهای مصنوعی پر از شکر (مثل فست فود) بیشتر شما را سیر می‌کنند و بعد از خوردن آن‌ها کمتر دلتان یک دسر شیرین می‌خواهد.
۶- جا انداختن وعده‌های غذایی به بهانه برنامه روزانه شلوغ یا داشتن رژیم غذایی خیلی سخت فقط منجر به احساس گرسنگی بی‌موقع و هوس شیرینی کردن بیشتر می‌شود. حتماً در طول روز وعده‌های غذایی کافی و سر وقت مصرف کنید و میان وعده‌ها را فراموش نکنید.
۷- حس چشایی‌تان را گول بزنید! با خوردن میوه و سبزیجات شیرین یا اضافه کردن ادویه‌هایی مثل دارچین، هل و گشنیز به غذا یا نوشیدنی‌تان می‌توانید این پیام را به مغزتان بفرستید که هوس شکرش برطرف شده.
۸- غذاهای تخمیرشده مصرف کنید. وقتی در سیستم گوارش‌تان باکتری‌های غیرمفید از باکتری‌های مفید بیشتر شوند، شما بیشتر احساس نگرانی و ناراحتی می‌کنید و ناخودآگاه هوس شیرینی می‌کنید. ماست پروبیوتیک، ترشی و شور و کفیر از نمونه‌های خوراکی‌های تخمیری هستند.