چربی‌ها زمانی در بدن ذخیره می‌شوند که مصرف کربوهیدرات و قند ما بالا باشد. به این علت که کربوهیدرات‌ که در بدن به همان قند ساده تبدیل می‌شود سوخت اصلی مغز و بدن است. هرچه ما بیشتر کربوهیدرات مصرف کنیم بدن ما هنگام سوزاندن کالری از کربوهیدرات بدن ما استفاده می‌کند که این امر باعث می‌شود چربی نسوزانیم.
کلمه چربی از وقتی که رژیم گرفتن و کاهش وزن برای ما مطرح بوده، بار معنایی منفی‌ای به خود گرفته و سعی شده تا به عنوان عامل اصلی چاقی و بیماری‌های قلبی-عروقی در نظر گرفته شود. بعد از جنگ جهانی دوم، تحقیقات گسترده‌ای در زمینه ارتباط مستقیم مصرف چربی‌های اشباع‌شده و افزایش بیماری‌های قلبی صورت گرفت. اکثر متخصصان تغذیه به مردم توصیه کردند که میزان چربی مصرفی‌شان را کاهش دهند؛ نه تنها برای سلامت قلب‌شان، بلکه به این علت که هر یک گرم چربی کالری بیشتری از همان مقدار کربوهیدرات یا پروتئین دارد و باور عمومی بر این شد که همه چربی‌ها سبب افزایش وزن می‌شوند.
در نتیجه اکثر مردم به حرف متخصصان گوش کردند اما کسی به آن‌ها نگفته بود که چربی را با کربوهیدرات، آن هم از نوع فرآوری شده مثل نان سفید، پاستا و برنج سفید، جایگزین نکنند. همچنین بیشتر افراد خوردن چربی‌های مفید مثل روغن زیتون را هم متوقف کردند. نهایتاً با موجی از افزایش وزن و مشکلات ناشی از آن روبرو شدیم که هنوز هم درگیر آن هستیم.
اما مشکل کار کجا بود؟ خب، اول از همه پیغام «همه چربی‌ها بد هستند» غلط بوده. مواد غذایی حاوی چربی‌های مفید به ما کمک می‌کنند زودتر سیر شویم و کمتر غذا بخوریم. مسئله دیگر این است که همه چربی‌ها واقعاً بد نیستند: چربی‌ها به طور کلی به دو نوع اشباع شده و غیراشباع تقسیم می‌شوند. نوع اشباع شده که بیشتر در گوشت و محصولات لبنی یافت می‌شود می‌تواند عامل گرفتگی عروق باشد. اما چربی‌های غیراشباع که در آجیل، تخم‌مرغ، روغن زیتون، سویا و آووکادو یافت می‌شوند، دو زیرگروه بسیار مفید دارند که مصرف آن‌ها ضروری است: چربی تک غیراشباع و چربی چند غیراشباع. این نوع چربی‌ها به تنظیم شدن کلسترول خون ما کمک می‌کنند.
نوع دیگر چربی غیراشباع که بدن ما قادر به تولید آن نیست اما به شدت به آن نیاز دارد امگا-۳ است که در ماهی‌ها، کانولا و گردو پیدا می‌شود. بدترین نوع چربی، چربی ترانس است که از اضافه کردن هیدروژن به چربی‌های غیراشباع (برای افزایش دوام آن) به وجود می‌آید و سبب افزایش کلسترول بد و کاهش نوع خوب آن در خون می‌شوند.
در پایان دانستن این نکته ضروری است که چربی‌ها،‌ سوای از نوع اشباع یا غیراشباع‌شان، تاثیر مستقیم کمی روی میزان قند خون دارند، یکی از اصلی‌ترین منابع تامین انرژی در طبیعت محسوب می‌شوند، و به ما کمک می‌کنند تا برخی ویتامین‌ها و مواد مغذی را در بدن‌مان جذب کنیم.