گرسنگی و اشتها هر دو شما را به خوردن تشویق می کنند اما این دو از هم متفاوت هستند.

گرسنگی یک غریزه درونی‌ است که ما آن را به صورت فیزیکی‌ زیر گلوی خود احساس می‌کنیم. دل ضعفه و کمبود انرژی نیز از علائم دیگر گرسنگی هستند. پس گرسنگی حقیقی‌ زمانی‌ است که ما این سیگنال‌ها را از بدن خود می‌گیریم.
اشتها بر خلاف گرسنگی یک واکنش به غذا است که ما آن را در طول زندگی‌ می آموزیم. اشتها به صورت فیزیکی‌ در بالای گلو احساس می‌شود. این همان احساسی‌ است که هنگام غذا خوردن فکر می‌کنیم بیشتر و بیشتر غذا می خواهیم. اشتها با خوردن غذا از بین نمی‌رود حتی اگر شما تازه غذا خورده باشید.

این تعاریف نشان دهندهٔ این نیست که گرسنگی درست و اشتها غلط است، بلکه این آگاهی‌ را می دهد که محرک های خوردن معانی مختلفی‌ می دهند. قبل از اینکه تمرین‌های "آگاهی‌ از گرسنگی" را شروع کنید مهم است که بدانید که با این تمرین‌ها گرسنگی و اشتها ما باهم یکی‌ شده و به یک میل سالم و هماهنگ به غذا می رسند.

تمرین آگاهی‌ از گرسنگی (فقط ۶۰ ثانیه وقت می‌گیرد)

ابتدا ممکن است این تمرین عجیب باشد به این علت که ما از کودکی یاد گرفتیم که از مغز خود، و نه بدن خود، برای تصمیم گیری استفاده کنیم. حال باید برعکس این کار را انجام دهیم.

۱. بنشینید

در سکوت بنشینید. برای یک ثانیه تمام بدن خود را احساس کنید. چشم‌ها را ببندید و روی شکم خود تمرکز کنید. سعی‌ کنید احساس گرسنگی را بررسی کنید. سپس دست خود را روی شکم خود بگذارید.
آیا دل شما ضعف می‌رود؟
آیا احساس می‌کنید شکم شما خالی‌ است؟
آیا احساس کمبود انرژی می‌کنید؟
اگر پاسخ شما به هر یک از سؤالات بالا مثبت است تمرین را ادامه دهید اگر پاسخ شما منفی‌ است این بدان معناست که شما گرسنه نیستید پس تمرین را به یک وقت دیگر موکول کنید.

۲. بپرسید

همان‌طور که اشاره شد اگر جواب شما به پرسش‌ها مثبت بود حال از خود بپرسید:
بدن من درخواست چه غذایی دارد؟
آیا درخواست گروه غذایی خاصی‌ مثل میوه‌ها را دارد؟
آیا مزه خاصی‌ مثل شوری، ترشی، تندی یا شیرینی‌ می‌خواهد؟
آیا درخواست یک میان وعدهٔ کوچک را دارد یا یک وعدهٔ کامل؟

۳. انتخاب و مشاهده

غذای خود را انتخاب کرده و قبل از خوردن آن را مشاهده کنید. به شکل غذا، رنگ، بو و دمای آن دقت کنید. می‌توانید برای مثال از یک کشمش، بادام یا یک میوه استفاده کنید، اما اگر پشت میز هستید و آماده برای خوردن غذا به خود برای یک لحظه فرصت مشاهده بدهید.

۴. خوردن

یک قاشق از غذای خود بخورید. سعی‌ کنید در آن لحظه تمرکزتان روی بو و ظاهر غذا باشد.
شروع به جویدن کنید. غذای خود را خوب بجوید و قبل از اینکه قاشق بعدی را به دهان بگذارید آن را قورت دهید.
به این توجه کنید که با چه سرعتی غذا می خورید. از سرعت گذاشتن غذا در دهان خود آگاه باشید و عجله نکنید.
بعد از چند قاشق حالا نوبت آن است که تمرکز را روی بدنتان بیاورید. آیا بدن شما همچنان گرسنه است؟ آیا احساس سیری می‌کنید؟

۵. بازرسی‌ کردن

حالا به میزان گرسنگی خود نمره بدهید. بین ۱ تا ۱۰ چقدر هنوز احساس گرسنگی می‌کنید؟
آیا هنوز دل شما ضعف می‌رود؟
میزان انرژی بدنتان چگونه است؟

در ابتدا ممکن است این تمرین تمرینی سخت و بی‌ استفاده به نظر بیاید. اما اگر به دنبال یک آرامش درونی‌ و هماهنگی‌ گرسنگی و اشتهای خود هستید این تمرین بسیار تاثیر گذار است. حتی ممکن است شما هنگامی که این تمرین را انجام می دهید بار‌ها شکست بخورید و احساس عذاب وجدان کنید اما با انجام دادن پیاپی این تمرین کم کم می‌آموزید که قبل خوردن هر غذا چگونه گرسنگی و اشتها خود را با یکدیگر هماهنگ کنید.

منابع

● Nichols, Lilly. (2017). HOW TO KNOW IF YOU’RE TRULY HUNGRY Blog]. Available at: https://lilynicholsrdn.com/how-to-know-if-youre-truly-hungry/ [Accessed: 15 Feb 2019].