گلوتن نوعی پروتئین است که در گندم،‌ جو،‌ و چاودار یافت می‌شود و باعث ایجاد حالت کشسانی در خمیر می‌شود که نهایتاً سبب شده ما بتوانیم نان، پاستا، یا غلات صبحانه تهیه کنیم. همچنین از این ماده در فراورده‌های حاوی آرد گندم مثل سوسیس و کالباس، فراورده‌های مالتی مثل آبجو و به عنوان تثبیت‌کننده در بستنی یا سس‌ها هم استفاده می‌شود. پس همین جا این باور غلط را فراموش کنیم که گلوتن یک ماده مرموز و مضر است که باعث چاقی و مشکل برای بدن می‌شود.
اما چرا مدام در فروشگاه‌ها با برچسب «بدون گلوتن» روبه‌رو می‌شویم؟ بعضی افراد (چیزی حدود ۰/۷ تا ۱ درصد از مردم) به علت داشتن بیماری خودایمنی «سِلیاک» به این ماده حساسیت دارند و عوارض ناخوشایندی مثل نفخ، اسهال، دل‌درد، افسردگی، کم‌خونی و کاهش وزن ناگهانی را تجربه می‌کنند. این بیماری بیشتر زمینه ژنتیکی دارد و یا از اول عمر در نوزادان شناسایی می‌شود یا به طور تدریجی در بزرگسالان ایجاد می‌شود. می‌توان با یک رژیم سفت و سخت عاری از گلوتن انتظار یک زندگی طبیعی را برای این بیماران داشت.
متاسفانه باوری غلط در میان مردم رایج شده که حذف گلوتن از رژیم غذایی می‌تواند تاثیر مثبتی روی سلامتی داشته باشد. یک تحقیق میدانی درباره مشتری‌های سوپرمارکت‌ها در آمریکا نشان می‌دهد که ۳۰ درصد افراد تلاش می‌کنند گلوتن را از رژیم غذایی خود حذف کنند در حالی که اکثرشان بیماری سلیاک نداشتند. برخی از این افراد گزارش کرده اند که تا حدی به گلوتن حساسیت دارند یا از سندروم روده تحریک‌پذیر رنج می‌برند و با حذف آن سلامتی‌شان بهبود یافته است. چند پژوهش جدید نشان داده که حذف گلوتن در افراد سالم نیز می‌تواند عملکرد سیستم گوارشی و میکروبیوم روده را تغییر دهد.
باید به یاد داشت که حذف گلوتن برای افرادی که بدن‌شان مشکلی با این پروتئین ندارد عوارضی هم به همراه دارد. محصولات بدون گلوتن معمولاً فیبر کمی دارند و بدن را با خطر کمبود موادی چون آهن، کلسیم و ریبوفلاوین روبه‌رو می‌کنند.
بهترین نتیجه‌گیری در مورد مصرف یا عدم مصرف گلوتن این است که تا زمانی که نشانه‌ای از حساسیت به این ماده در بدن‌تان ندیده اید یا با یک پزشک مشورت نکرده اید این ماده را از رژیم غذایی خود حذف نکنید.