عادت‌های اشتباه ما درباره این که پیش از ورزش چه چیزی بخوریم می‌تواند کل سلامتی ما را تحت‌الشعاع قرار دهد. باورهای غلطی مثل مصرف مواد قندی یا پر از کربوهیدرات برای کسب انرژی بیشتر قبل از شروع تمرین‌های ورزشی از این قبیل موارد هستند.
قطعاً غذا خوردن، آن هم با فاصله زمانی نیم تا یک ساعت قبل از شروع تمرین، نقش به‌سزایی در ثابت نگه داشتن قند خون و در نتیجه تامین نیروی کافی برای انجام ورزش ایفا می‌کند. از نظر علمی، ماهیچه‌های ما از گلوکز کربوهیدرات‌ها برای تامین انرژی استفاده می‌کنند و مصرف پروتئین هم جلوی آسیب دیدن ماهیچه‌ها را می‌گیرد و به ترمیم آن‌ها پس از ورزش کمک می‌کند. پیشنهاد کلی متخصصان تغذیه، مصرف یک وعده غذایی حاوی پروتئین، چربی‌های سالم و کمی کربوهیدراتِ خوب دو تا سه ساعت پیش از ورزش است. از غذاهای چرب یا پر از فیبر، به ویژه نزدیک به شروع تمرین، خودداری کنید چون برای ورزش سنگین‌تان می‌کنند.
اگر صبح زود و به صورت ناشتا برای کمتر از یک ساعت به پیاده‌روی یا دو می‌روید، بهتر است چیزی نخورید و یا اگر خیلی گرسنه هستید کمی کربوهیدرات آسان‌هضم، مثل آب میوه، یک موز کوچک، یک مشت انگور و امثال آن، برای رفع حس بدتان به گرسنگی مصرف کنید. اگر ورزش‌ صبح‌گاهی‌تان شدید است و بیشتر از یک ساعت زمان می‌برد، حتماً یک وعده کوچک ۲۰۰ کالری مثل نان تست و کره بادام‌زمینی یا شیر و غلات مصرف کنید و حداقل نیم ساعت تا ورزش‌تان فاصله بیندازید.
اگر در طول روز ورزش می‌کنید، در صورتی که دو یا سه ساعت قبل از ورزش وعده‌ای کامل مصرف کرده‌اید دیگر نیازی به سوخت‌رسانی به خودتان ندارید. در غیر این صورت یک اسنک ۱۰۰-۲۰۰ کالری نیم ساعت پیش از ورزش مصرف کنید. به طور کلی اگر بیشتر ورزش هوازی انجام می‌دهید این اسنک باید بر پایه کربوهیدرات بیشتر باشد و اگر تمرین استقامتی انجام می‌دهید، بیشتر بر پایه پروتئین.
یک نکته اساسی پیش از شروع ورزش مصرف مایعات است. آب و نوشیدنی‌های سدیم‌دار نقشی حیاتی‌ در حفظ مایعات بدن و عملکرد کلی شما در طول تمرین ایفا می‌کنند.