بنشن یا حبوبات به مجموعه دانه‌های خوراکی گفته می‌شود که تفاوت‌شان با غلات یا میوه‌ها در نوع دانه‌ حاصل از آن است که معمولاً به صورت گروهی و درون یک غلاف رشد می‌کند. معروف‌ترین حبوبات عدس، لپه، نخود، لوبیا، سویا و بادام‌زمینی هستند. مهم‌ترین ویژگی حبوبات سرشار بودن آن‌ها از انرژی، پروتئین و فیبر است. برای مثال در یک پیمانه ۲۰۰ گرمی عدس حدود ۲۳۰ کیلوکالری انرژی، ۱۸ گرم پروتئین، ۱۶ گرم فیبر و ۴۰ گرم کربوهیدرات موجود است. همچنین حبوبات منابع غنی مواد معدنی و ویتامین‌های مثل آهن، منیزیم، پتاسیم، گروه ویتامین‌های ب، روی و منگنز هستند.
ارزان بودن حبوبات در کنار شرایط آسان و مدت طولانی نگهداری آن‌ سبب شده این ماده غذایی به انتخاب به صرفه برای بسیاری از مردم جهان، به ویژه در کشورهای در حال توسعه، تبدیل شود.
اما در حبوبات چه مواد مضری یافت می‌شود؟
فیتیک اسید نوعی آنتی اکسیدان است که در همه دانه‌های گیاهی وجود دارد و در سیستم گوارشی ما، مانع از جذب آهن، کلسیم و روی موجود در دیگر مواد غذایی می‌شود. البته این مسئله زمانی مشکل‌ساز می‌شود که رژیم غذایی فرد حاوی گوشت خیلی کمی باشد که متاسفانه این مسئله در کشورهای کم درآمد وجود دارد و سبب فقر مواد معدنی فوق‌الذکر در افراد با رژیم غنی از حبوبات می‌شود. خبر خوب این است که خیساندن، جوانه زدن و تخمیر حبوبات از میزان فیتیک اسید آن می‌کاهد.
ماده بعدی لِکتین نام دارد که عامل اصلی نفاخ بودن حبوبات است. این خانواده از پروتئین‌ها ۱۰٪ کل پروتئین حبوبات را تشکیل می‌دهد و در اصل برای مبارزه با نفوذ قارچ‌ها و باکتری‌ها تشکیل شده اما در سیستم گوارش ما نیز مانع از هضم آسان حبوبات می‌شود. نوع خاصی از لکتین در مقادیر بالا می‌تواند مسمومیت غذایی ایجاد کند و بهترین راه خلاص شدن از شر آن حداقل ۱۲ ساعت خیساندن حبوبات و بیشتر از ۱۰ دقیقه جوشاندن آن‌ها در دمای ۱۰۰ درجه است.
حبوبات همچنین حاوی فیبرهای مفیدی چون نشاسته مقاوم به هضم و فیبر محلول هستند. این نوع فیبرها هضم نمی‌شوند تا به روده بزرگ شما برسند و باکتری‌های مفید سیستم گوارشی‌تان را تغذیه کنند. این فیبرها با این که ایجاد نفخ می‌کنند اما هم ایجاد احساس سیری می‌کنند و هم برای سلامت روده بزرگ و تنظیم انسولین و قند خون ضروری اند.
در نهایت باید گفت حبوبات از بهترین منابع پروتئین غیر حیوانی برای گیاهخواران اند و در صورت مصرف متعادل می‌تواند به کاهش کلسترول بد خون، کاهش بیماری‌های قلبی، بهبود فشار خون و از دست دادن وزن اضافی در بلندمدت کمک کند.