فرهنگ تغذیه اکثر خانواده‌ها معمولا به علت مشغله زیاد و وجود خوراکی‌های متنوع (اما مضر) ناسالم است. اکثر ما هنگامی که بچه‌دار می‌شویم تحقیق زیادی راجع به اینکه عادت بد غذایی کودکمان چه تاثیری روی آینده او می‌گذارد نمی‌کنیم. چند بار شده در رستوران کودک ۲ تا ۳ ساله می‌بینید که سیب‌زمینی سرخ‌شده می‌خورد؟ یا در رستوران‌‌های فست فود اکثرا خانواده‌های بچه دار می‌بینید. همه این موارد نشان دهنده ناآگاهی ما از چیزی که می‌خوریم هست.
اکثر ما بر این باوریم که چون دوران کودکی بخش کاملاً متفاوتی از زندگی است، پس احتمالاً خیلی مهم نیست در آن دوران چه می‌خوریم یا چقدر فعالیت داریم چون همه چیز با رسیدن به بلوغ و بزرگسالی عوض می‌شود. اما واقعیت چیز دیگری را نشان می‌دهد: بسیاری از عادات تغذیه‌ای ما در آخر عمر با ما می‌ماند و اگر از همان کودکی خیلی مسائل در رابطه با غذا را حل نکنیم، در بزرگسالی باید تاوان سنگینی پس بدهیم. برای مثال به این فکر کنید که این روزها پدر و مادرها تا چه اندازه به بچه‌ها فست فود یا تنقلات می‌دهند. تا به حال چند بار از چند مادر یا پدر جمله «بذار بخوره! توی سن رشده. می‌سوزونه.» را شنیده اید؟ متاسفانه هنوز این عادت فرهنگی متعارف رایج است که از شیرینی و شکلات برای تشویق یا تنبیه کودکان استفاده می‌شود.
از این نوع مشکلات فرهنگی و تربیتی مثال‌های زیادی هست که قصد داریم کم‌کم آن‌ها را با شما در میان بگذاریم تا با الگو قرار دادن خودتان به عنوان شخصی سالم و آگاه به مسائل تغذیه‌ با یک تیر دو نشان ‌بزنید: هم خودتان سالم‌تر زندگی کنید هم بخش بزرگی از تربیت روحی و فیزیکی کودک خود را به درستی انجام داده باشید.