آخرین فکری که در برنامه روزانه‌ی پرمشغله اکثر پدر و مادرها قرار می‌گیرد رسیدگی به خورد و خوراک سالم بچه‌هاست. نه به این خاطر که سلامتی فرزندان‌مان برایمان مهم نیست، بلکه چون حتی خودمان هم اطلاع کافی از این که چه چیزی چه ارزش غذایی‌ای دارد نداریم. متأسفانه در ایران به دلایل فرهنگی، تاریخی و حتی اقتصادی هنوز هم عادات غذایی غلطی در میان تمامی مردم رایج است که می‌تواند سلامت کودکان و نسل‌های بعد را به خطر بیندازد به فرهنگ‌سازی زیادی برای تغییرشان نیاز است.
یکی از این عادات مصرف بیش از حد رایج‌ترین منبع کربوهیدرات ما ایرانیان است: برنج!
تقریباً همه خانواده‌های ایرانی روزی دست کم یک وعده بزرگ برنج مصرف می‌کنند و این مسئله پیر و جوان نمی‌شناسد. کودکان تمام عادات غذایی خود را از خانه می‌آموزند و حتی اگر به فرض در مهد کودک یا مدرسه هم آموزش‌های صحیح تغذیه‌ای ببینند، باز هم این غذای رایج خانواده است که به سلامتی کودک کمک می‌کند. کم کردن وعده‌های برنجی در هفته، ایجاد تنوع در وعده‌ها و جایگزین کردن برنج با سبزیجات، انواع جوانه، غلات سالم‌تر مثل بلغور یا برنج‌های جایگزین مثل برنج گل کلم از بهترین راهکارها برای تقلیل مصرف این ماده غذایی چاق کننده و اعتیادآور است. به یاد داشته باشیم که مصرف برنج اصلاً برای زنده ماندن ما ضروری نیست و می‌توانیم بشقاب‌هایمان را با مواد غذایی بسیار مفیدتر، خوشمزه‌تر و گوناگون‌تری پر کنیم. یکی دیگر از مواردی که ما اصلا راجع به آن آگاهی نداریم این است که در یک وعده بهتراست مواد غذایی سالم و ساده مصرف کنیم تا معده ما بتواند راحت تر آن را هضم کند.
پس سعی کنیم کمی آگاه‌تر و با فکری بازتر و منعطف‌تر به این مسائل فکر کنیم. با ما همراه باشید تا به شما کمک کنیم هم زندگی خودتان هم نسل‌های آینده را سالم تر کنید.