پر کردن یک کمد یا کشو در آشپزخانه یا جلوی تلویزیون از خوراکی‌های مملو از قند، نمک و چربی‌های مضر و آزاد گذاشتن کودکان در مصرف آن‌ها بدترین عادت غذایی ممکن در هر خانه است. این که ما چگونه مواد غذایی کم ارزش و صرفاً خوشمزه را در اختیار کودکان قرار دهیم مسئله‌ای حیاتی در شکل‌گیری طرز تفکر بچه‌ها در رابطه با مواد غذایی است. سعی کنید اصلاً چنین کمدی در خانه نداشته باشید، تنقلات را جایی دور از دسترس پنهان کنید و برای کودکان‌تان برنامه زمانی و حجمی مشخصی برای مصرف این نوع تنقلات تعیین کنید‌ (مثلاً هر آخر هفته، با مقدار مشخص). از طرفی اگر عادت به مصرف تنقلات دارید و کالری اضافی آن را به نحوی می‌سوزانید، می‌توانید دست کم انواع مضر آن را با خوراکی‌های مفید جایگزین کنید.
ماست‌های میوه‌ای (از نوع خانگی و کم‌شیرین)، پاپ کرن، دیپ سبزیجات رنگی مثل هویج یا کرفس همراه با کره بادام زمینی یا حمص، آجیل (ترجیحاً خام)، سالاد میوه‌، چیپس میوه خشک، شکلات تلخ، بیسکوییت‌های ترجیحاً خانگی و کم شکر (مثل بیسکویت جوی دو سر، کره بادام زمینی و موز)، کشمش و مویز، زیتون یا خیارشور و بستنی میوه‌ای یخی خانگی بهترین گزینه‌هایی هستند که می‌توانند برای بچه‌ها هم جذاب باشند.
در آخر به یاد داشته باشید پاداش دادن یا مجازات کردن کودکان با مواد غذایی بدترین تاثیر را در شکل‌گیری ارتباط کودک با غذا در بزرگسالی دارد و باید تا جای ممکن از شرطی کردن این رابطه جلوگیری کرد. برای ترغیب کودکان به مصرف تنقلات مفید کافی است خود الگوی آن‌ها باشید و این مواد غذایی را در اختیارشان بگذارید تا ذره ذره به خوردن‌شان عادت کنند.