زندگی مدرن ما را مدام در برابر گزینه‌های غذایی ناسالم با ارزش غذایی کم اما بی‌نهایت خوشمزه قرار می‌دهد. به عنوان افراد بالغ، تحمل این حجم از تبلیغات برای فست فود یا هله‌هوله‌های دیگر تقریباً غیرممکن است و همه‌ی ما گاهی تن به این هوس می‌دهیم و سراغ این نوع غذاها می‌رویم. حالا تصور کنید دور نگه داشتن بچه‌ها از این مواد غذایی تا چه حد می‌توان سخت و نشدنی باشد.
اولین چیزی که باید در مورد یاد دادن عادت‌های درست غذایی به یاد بیاوریم این است که برای آموزش این عادات بهترین کار این است که الگوی خوبی برای کودکان یا اعضای خانواده باشیم. در این میان، کودکان تمام حواس‌شان به بزرگ‌ترهاست تا یاد بگیرند چه کاری درست یا غلط است. تعریف و پیاده‌سازی عادات غذایی درست در خانواده و قانون گذاشتن برای مصرف «خوراکی‌های بد» بهترین راه برای نهادینه کردن نگرش صحیح درباره فست فود و شیرینی‌جات است: «این مواد قرار نیست همیشه و هر روز مصرف شوند!»
ممنوع کردن کامل این خوراکی‌ها نه تنها تقریباً غیرممکن است، بلکه نیازی هم به این کار وجود ندارد. هیچ تحقیق علمی‌ای تاکنون ثابت نکرده که مصرف کنترل شده و منطقی فست فود یا شیرینی تنها عامل ایجاد بیماری یا چاقی در انسان است. از طرفی ممنوع کردن یک ماده غذایی خاص تنها ما را نسبت به آن حریص‌تر می‌کند و این قاعده برای کودکان به مراتب بدتر است. اختصاص دادن روزهایی خاصی در ماه یا هفته (به اصطلاح روز تقلب یا زیرآبی رفتن!) برای مصرف فست فود یا شیرینی یک راه آسان برای ایجاد عادتی ذهنی‌ است که به این راحتی از ذهن کودکان پاک نمی‌شود و می‌تواند همه‌ی عمر به سالم ماندن‌شان کمک کند.
یک کار بسیار غلط که نه تنها در زمینه عادات غذایی بلکه روی شخصیت کودک تاثیر منفی دارد استفاده از فست فود و شیرینی‌جات به عنوان وسیله پاداش یا تنبیه است. این روش شاید شما را به هدفی که آن لحظه در ذهن دارید برساند اما این پیام را به کودک می‌دهد که این مواد غذایی ارزشی بیشتر از «صرفاً غذا» دارند و مصرف‌شان ایرادی ندارد و حتی واجب هم هست.