غذاهای ایرانی غذاهایی با قدمت بالا، بسیار متنوع و پر مخلفات هستند و به طور کلی غذاهایی پر زحمت و خوشمزه هستند. اقوام زیادی از زمان قدیم روی فرهنگ غذایی ایران تاثیر گذاشتند مثل آشوری ها، بابلی‌های باستان، ترک ها، رومی‌های باستان، یونانی‌ها و اقوام دیگر.

آیا به نظر شما اگر فرهنگ غذایی یک کشور قدمت زیاد داشته باشد حتما این فرهنگ غذایی درست است؟

غذاهای ایرانی معمولا با برنج، نان یا سیب زمینی سرو می‌شوند. یک فرد متوسط که در روز ۲۰۰۰ کالری مصرف می‌کند باید بین ۲۲۵ تا ۳۲۵ گرم کربوهیدرات پردازش نشده و سبوس‌دار مصرف کند تا در همین وزن بماند اما برای کاهش وزن بهتر است بین ۵۰ تا ۱۵۰ گرم کربوهیدرات مصرف کنید. اما مشکل این است که این کربوهیدرات‌ها در غذاهای ایرانی نقش اصلی را دارند. به این معنی که ما یک بشقاب برنج را با چند قاشق خورشت می‌خوریم با در نظر گرفتن اینکه اکثریت روزی ۲ وعده برنج می‌خوریم این میزان برنج زیاد است. همان طور که در قسمت کربوهیدرات‌ها گفتیم، بدن ما کربوهیدرات غذا را در بدن به قند تبدیل می‌کند. پس کربوهیدرات فرق زیادی با قند در بدن ندارد. اگر شما بخواهید قند خون خود را کنترل کنید بهترین روش کنترل کردن کربوهیدرات‌ها است. این روش حتی بهتر از شمردن کالری و اجتناب کردن از قند است.
کربوهیدرات عاملی است که قند خون را بعد از هر وعده غذایی به شدت افزایش میدهد. این کار را نه چربی ها، نه پروتئین‌ها و نه ویتامین‌ها میکنند، فقط کربوهیدرات ها.

حال اگر غذای یک روز یک فرد را اینطور تصور کنیم:

صبحانه: نان سنگک با پنیر
میان وعده: چای و بیسکویت
ناهار: ۱ لیوان برنج با خورشت + سالاد
میان وعده: نان پنیر یا قند‌های طبیعی مثل عسل و خرما که کربوهیدرات‌های زیادی دارند
شام: ماکارونی (معمولا بسیار دیر خورده می‌شود بین ۹-۱۲ شب)

هر لیوان برنج شامل ۲۴۲ کالری و ۵۳.۲ گرم کربوهیدرات.
۱۰۰ گرم نان سنگک شامل ۲۴۰ کالری و ۴۳ گرم کربوهیدرات.
۱ عدد سیب زمینی متوسط ۱۶۳ کالری و ۳۷ گرم کربوهیدرات.
۱ عدد بیسکویت ۴۰ کالری و ۵ گرم کربوهیدرات.
۱ لیوان پاستا (ماکارونی) ۲۲۱ کالری و ۴۳.۲ کربوهیدرات.

۴۰۰ گرم کربوهیدرات در روز

با یک حساب سرانگشتی اگر این برنامه‌ی غذای یک فرد با فعالیت متوسط باشد، او در روز ۴۰۰ گرم کربوهیدرات مصرف می‌کند. ما در کل ۲ نوع کربوهیدرات داریم. کربوهیدرات‌های کامل و کربوهیدرات‌های تصفیه شده یا پردازش شده. متاسفانه مقدار زیادی از کربوهیدراتی که ما روزانه در غذای خود استفاده می‌کنیم کربوهیدرات پردازش شده است. کربوهیدرات های بدون پردازش حاوی فیبر هستند که به طور طبیعی در غذا یافت می شوند، در حالی که کربوهیدرات های تصفیه شده مورد پردازش قرار گرفته و فیبر طبیعی انها از بین رفته است.
به جز افرادی که رژیم خاص یا برنامه غذایی از مربی خود دارند افراد معمولی با فعالیت فیزیکی متوسط بهتر است میزان مصرف کربوهیدرات خود را کمتر کنند. در این زمینه فقط بحث اضافه شدن وزن نیست بلکه بحث بالا رفتن قند خون و اختلال در انسولین خون است. اگر دقت کنید تمام کربوهیدراتی که ما در روز مصرف می‌کنیم جزو کربوهیدرات‌های پردازش شده هستند که خاصیت چندانی ندارند و برای بدن مضر هستند. به عنوان مثال ما میتونیم از برنج قهوه‌ای به جای برنج سفید استفاده کنیم. میتوانیم نان سبوس دار استفاده کنیم و مقدار کربوهیدرات مصرفی خود را به یک وعده در روز محدود کنیم. در قسمت کربوهیدرات‌ها می‌توانید بیشتر راجع به انها بخوانید.