تو ایام عید زیاد پیش میاد که پرخوری کنید که باعث اضافه کردن وزن، کلافگی و عذاب وجدان می‌شه. اصلاً نیاز نیست که تو عید غذای خودمون رو زیاد محدود کنیم که وزن اضافه نکنیم. با یه برنامه ریزی زمانی‌ کوچیک می‌تونیم روی وزن خود که احتمالاً قبل از عید کم کردیم بمونیم. اکثر ما وقتی‌ به تعطیلات می‌رسیم دوست داریم هرچی‌ که میخوایم به هر مقدار که میخوایم بخوریم. اما اینکار شاید برای یک تعطیلی تقریباً طولانی‌ مثل عید کار عاقلانه‌ای نباشد. ترفند‌های زیر به شما میگن که چجوری برنامه ریزی کنید که در حالی‌ که رژیم نیستید وزن هم اضافه نکنید

۱. یکی از ترفندها میتونه این باشه که اگر یک روز از صبح پر خوری کردیم، شب رو به معده خودمون استراحت بدیم. یعنی ساعت ۷ شب به بعد چیزی نخوریم. با این کار تا صبح احتمالاً مقدار زیادی از کالری که اون روز وارد بدنمون کردیم رو می‌سوزونیم. با این ترفند صبح نیز بسیار پر انرژی و سبک هستید و می‌توانید با خیال راحت صبحانه بخورید.

۲. ترفند بعدی میتونه استفاده از روزه متناوب باشه. به این معنی که ۲ روز در هفته در روز ۸ ساعت غذا می‌خوریم و ۱۶ ساعت فقط میتونیم آب، چای و قهوه بنوشیم. از این ۱۶ ساعت میتونیم ۸ ساعت (یا حتی بیشتر) رو خواب باشیم تا تحمل گرسنگی راحت‌تر باشد.یا حتی اگر آن روز از ۸ ساعت بیشتر غذا خوردیم باز میتونیم ۱۶ ساعت غذا نخوریم (فقط آب، چای و قهوه) تا بدنمان فرصتی برای سوزاندن کالری اضافه داشته باشه.

۳. یه روش دیگه میتونه این باشه که میان وعده‌های خود را کمتر کنیم و وعده‌های اصلی را کامل بخوریم. یک میان وعده می‌تواند پنج عدد بادام با یک سیب، یا یک مشت پسته با یک موز و مثل اینها باشه. آگه میزان کالری دریافتی از میان وعده‌ها را در ایام عید کاهش دهیم میتونیم وعده‌های اصلی را کامل‌تر بخوریم و لذت بیشتری ببریم. چون در عید ما معمولاً با تنقلاتی که در میان وعده می‌خوریم چاق میشیم.

۴. شما میتونین زمان کربوهیدرات خوردن خودتون رو به صبح و قبل از ساعت ۱۲ ظهر بیاندازید و بعد از این ساعت سعی کنید اصلاً یا خیلی کم کربوهیدرات بخورید. تحقیقات زیادی راجع این سبک از خوردن شده. این تحقیقات نشون میدن که این نوع غذا خوردن برای خیلی‌ها باعثِ کاهش وزن شده. وقتی شما قبل از ساعت ۱۲ ظهر کربوهیدرات خود را مصرف می‌کنید بدن شما این فرصت را دارد که تا آخر روز این کربوهیدرات را بسوزاند مخصوصاً اگر شما عصرها ورزش کنید. برای شام هم میتونین پروتئین و سبزیجات به اندازه کافی مصرف کنید. کربوهیدرات‌ها عبارتند از:

● قند سفید و تمام مشتقات آن، مانند آب نبات و شیرینی‌های دیگر، این‌ها کربوهیدرات‌های خالص هستند و بسیار سریع جذب می‌شوند.

● میوه‌های حاوی کربوهیدرات بیشتر موز، گیلاس و انگور است.

● شیرینی‌ها ترکیب‌های خوشمزه‌ای از آرد و شکر و حتی از این بدتر از چربی هستند.

دلایلی که ما از کربوهیدرات‌ها بیشتر استفاده می‌کنیم این است که کربوهیدرات‌ها ارزان و خوشمزه هستند و آماده کردن آنها وقت و انرژی زیادی نمی برد.

۵. ترفند آخر می تواند میکس ترفند‌های بالا باشد. مثلا شما می‌توانید هفته ای ۲ بار روزه متناوب بگیرید (۸ ساعت بخورید و ۱۶ ساعت روزه باشید) و بقیه روزها ساعت ۷ شب به بعد چیزی نخورید. یا می‌توانید روزه متناوب را بگیرید و بقیه روزها از ساعت ۱۲ ظهر به بد کربوهیدرات نخورید. و میکس‌های دیگر.

با این روش‌ها میتوانید از اضافه شدن وزن خود جلوگیری کنید و در هر وعده‌ غذایی هر چیزی که دوست دارید بخورید. من این روش‌ها را امتحان کردم و تونستم بعد از روز‌هایی که پرخوری کردم وزن خودمو به وزن قبلم برگردونم و اینکه احساس سبکی داشته باشم. به نظر من این طرفند‌ها جزو رژیم‌های لاغری و آسیب زننده نیستند. بلکه شما با این تنظیم زمان خوردن میتونین همیشه سالم، سبک و پر انرژی باشید.

اما این هم در نظر داشته باشید که بدن هرکس متفاوت است پس با ملاحظه روش‌های مختلف را امتحان کنید.

منابع

● Allen, S. Cherneey, K. Boskey, E. (2017). Acidosis. [Online]. Available at: https://www.healthline.com/health/food-nutrition/no-carbs-after-12#3 [Accessed: 15 March 2019]